Your cart is currently empty!
Zenith Pilot Type 20 GMT
【型式】03. 2430. 693/21. C723 【年式】2013年07月 【仕様】 ・素材:ステンレスケース&純正カーフベルト(ブラウン) ・ガラス風防:サファイヤガラス
49 in stock
Description
型式 03. 2430. 693/21. C723 年式 2013年07月 仕様 ・素材:ステンレスケース&純正カーフベルト(ブラウン) ・ガラス風防:サファイヤガラス ・ムーブメント:自動巻(エリート 693 /約50時間パワーリザーブ) ・防水性能:10気圧(100m) ・文字盤:ブラック文字盤、その他:GMT機能、スモールセコンド サイズ ケース径48mm/ケース厚み15mm コンディション ・2024年1月にゼニスマニュファクチュールでコンプリートフルサービス済み。 ・革ベルトも新品交換しております。 ・ケースおよびバックルには特筆べきキズ等はなく非常にきれいな状態です。ガラスのカケやキズもございません。 付属 純正ボックス(内箱・外箱)/国際保証書カード&冊子(国内正規、2013年07月)/取扱説明書/メーカー修理明細書(2024年01月 /オーバーホール、ベルト交換) 備考 ・GMT機能を備えた自社製ムーブメント「エリート 693」搭載。フランス航空界のパイオニア“ルイ・ブレリオ”が使用していた初期型パイロットウォッチをリメイクしたヴィンテージなデザインとボリューム感が特徴的なモデルです。 [Model] 03. 2430. 693/21. C723 [Year] July 2013 [Specifications] -Material: Stainless steel case & genuine calf strap (brown) -Crystal: Sapphire glass -Movement: Automatic (Elite 693 / approx. 50 hours power reserve) -Water resistance: 10 ATM (100m) -Dial: Black dial, Other: GMT function, small second [Size] Case diameter 48mm / Case thickness 15mm [Condition] -Complete full service completed at Zenith Manufacture in January 2024. -The leather strap has also been replaced with a new one. -The case and buckle are in very good condition with no notable scratches. There are no chips or scratches on the glass. [Included] Original box (inner box and outer box) / International warranty card & booklet (domestic regular, July 2013) / Instruction manual / Manufacturer repair statement (January 2024 / overhaul, belt replacement) [Notes] – Equipped with the in-house movement Elite 693 with GMT function. This model features a vintage design and a sense of volume, remaking the early pilot watch used by French aviation pioneer Louis Blériot .
Additional information
| SKU | 03.2430.693/21.C723 |
|---|---|
| Brand | Zenith |
| Model | Pilot Type 20 GMT |
| Reference number | 03.2430.693/21.C723 |
| Year of production | 2013 |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good) The item shows minor signs of wear |
| Most Recent Servicing | 2024Serviced by the manufacturer, January 1 |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Hyogo, Japan |
| Price | 000 (= $3, 574) [Negotiable], ¥498 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | Elite 693 |
| Power reserve | 50 h |
| Number of jewels | 26 |
| Frequency | 28800 A/h |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 48 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | Arabic numerals |
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Brown |
| Bracelet length | 190 mm (80 mm / 110 mm) |
| Lug width | 24 mmSize guide |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 22 mm |
















Reviews
There are no reviews yet.