Your cart is currently empty!
Zenith Pilot Type 20 GMT
This 48mm Zenith Pilot Montre D’Aeronef Type 20 GMT Red Baron Limited Edition Red (ref 96. 24. 30. 693/21. C703) comes with a Titanium Black PVD case brand new Black leather strap and clean black and red Arabic dial with white super-LumiNova. GMT function driven by second red hour hand.
Description
This 48mm Zenith Pilot Montre D’Aeronef Type 20 GMT Red Baron Limited Edition Red (ref 96. 24. 30. 693/21. C703) comes with a Titanium Black PVD case, brand new Black leather strap and clean black and red Arabic dial with white super-LumiNova. GMT function driven by second red hour hand. Paying tribute to one of the legendary figures of aviation history, ace fighter pilot Albrecht von Richthofen, known as the Red Baron, this watch is a limited edition of 500 pieces, this piece being 115/500. This stunning watch is in excellent condition and comes complete with its original inner and outer boxes and all paperwork being originally supplied as new in January 2014. International customers are responsible for the cost of shipping along with the custom taxes and/or duties of the receiving country.
Additional information
| SKU | 96.2430.693/21.C703 |
|---|---|
| Brand | Zenith |
| Model | Pilot Type 20 GMT |
| Reference number | 96.2430.693/21.C703 |
| Year of production | 2014 |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good) The item shows minor signs of wear |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | UAE |
| Price | 000 (= $3, 336)[Negotiable], AED12 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | Zenith Calibre Elite 693 |
| Base caliber | Elite 693 |
| Power reserve | 50 h |
| Number of jewels | 26 |
| Frequency | 28, 800 A/h |
| Case material | Titanium |
| Case diameter | 48 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | Arabic numerals |
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Black |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Titanium |















Reviews
There are no reviews yet.