Your cart is currently empty!
Tudor Pelagos
This is a popular model Pelagos men’s wristwatch from Tudor. The hands and square indexes are details of past models remade in a modern style. 500m water resistance makes this a highly functional product.
1054 in stock
Description
This is a popular model Pelagos men’s wristwatch from Tudor. The hands and square indexes are details of past models remade in a modern style. 500m water resistance makes this a highly functional product. Outer box, inner box, warranty card, instruction manual, booklet, replacement belt (1 rubber belt / in beautiful condition) [windshield]. There are no chips and it is in a clean condition. Dial and hands No stains, clean condition. Bezel, case, and back cover There are some scratches on the side of the case. Bracelet and buckle There are scratches on the bracelet and buckle. There are scratches due to use, but they are not noticeable when worn. This is a recommended item that you can use for a long time to come. Arm circumference: 1. 5
Additional information
| SKU | 25500TN |
|---|---|
| Brand | Tudor |
| Model | Pelagos |
| Reference number | 25500TN |
| Dealer product code | 90274943 |
| Year of production | Unknown |
| Condition | or small dents., scuffs, Used (Good) The item shows visible and tangible signs of wear like scratches |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Japan, Nagoya City Aichi |
| Price | 190), 600 (= $3, ¥444 |
| Availability | Item needs to be procured |
| Movement | Automatic |
| Case material | Titanium |
| Case diameter | 42 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Dial | Black |
| Bracelet material | Titanium |
| Bracelet length | 140 mm |








Reviews
There are no reviews yet.