Your cart is currently empty!
Tudor Pelagos
Tudor Tudor Pelagos Fxd Chrono Alinghi Carbon New and unworn 05/2024 in Full Set 43 mm in a full set with hang tag box and papers as well as outer box
257 in stock
Description
Tudor Tudor Pelagos Fxd Chrono Alinghi Carbon New and unworn 05/2024 in Full Set 43 mm in a full set with hang tag, box and papers, as well as outer box Please note: The price of this watch has been carefully considered and is no longer negotiable! Of course, you will receive a 12-month warranty on every watch from us. All watches are checked by our master watchmaker before sale, receive a small service and leave our premises in top condition. Furthermore, every watch is checked for originality and flawless provenance before it is sold. You are buying from a dealer with over 15 years of professional experience. Shipping is fully insured with ups, alternatively you can view the item in our jewelry store in advance by appointment or pick it up
Additional information
| SKU | 25807KN |
|---|---|
| Brand | Tudor |
| Model | Pelagos |
| Reference number | 25807KN |
| Year of production | 2024 |
| Condition | and it has not been worn. The item has not been polished., Like new & unwornThe item shows no signs of wear such as scratches or dents |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Buxtehude, Germany |
| Price | 289 (= $4, 988), €4 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | MT5813 |
| Case material | Carbon |
| Case diameter | 43 x 51 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Bezel material | Titanium |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
| Dial numerals | No numerals |
| Bracelet material | Textile |
| Bracelet color | Blue |
| Lug width | 22 mmSize guide |
| Clasp | Buckle |
| Buckle width | 22 mm |











Reviews
There are no reviews yet.