Your cart is currently empty!
Tudor Pelagos
Brand: Tudor Model: Pelagos Series: M25600TN-0001 Catalogue number: 1725002 Year: 2019
91 in stock
Description
Brand: Tudor Model: Pelagos Series: M25600TN-0001 Catalogue number: 1725002 Year: 2019 Movement: Tudor self-winding Case diameter: 42 mm (excluding crown/push-buttons) Material: Titanium Back: screwed Dial color: black, with date Glass: sapphire Crown: signed Strap: titanium material Clasp : Steel folding clasp signed Tudor Original Tudor box with papers and purchase invoice Very good condition, works perfectly Manufacture : Switzerland
Additional information
| SKU | 25600TN |
|---|---|
| Brand | Tudor |
| Model | Pelagos |
| Reference number | 25600TN |
| Year of production | 2019 (Approximation) |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good)The item shows minor signs of wear |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | France, Gonsans |
| Price | 200 (= $4, 884) [Negotiable], €4 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | MT5612 |
| Power reserve | 70 h |
| Number of jewels | 26 |
| Case material | Titanium |
| Case diameter | 42 mm |
| Thickness | 14.6 mm |
| Water resistance | 50 ATM |
| Bezel material | Titanium |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | No numerals |
| Bracelet material | Titanium |
| Bracelet color | Steel |
| Lug width | 22 mmSize guide |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Titanium |
| Buckle width | 20 mm |










Reviews
There are no reviews yet.