Your cart is currently empty!
Eterna Kontiki
This Beautiful watch was among top ten watches when introduced at Basel world in 2017. With excellent proprietary caliber and Eterna heritage behind it Eterna bronze diver is one of most beautiful watches out there.
Description
This Beautiful watch was among top ten watches when introduced at Basel world in 2017. With excellent proprietary caliber and Eterna heritage behind it, Eterna bronze diver is one of most beautiful watches out there. The watch winds and works fine but there were a few days when it lost a few minutes. Barely any scratches on the case. Leather waterproof strap has years to go. It was a rotation watch for years. That said, the watch has not been serviced since purchase and might need to be serviced for optimal performance.
Additional information
| SKU | 1291.78.50.1422 |
|---|---|
| Brand | Eterna |
| Model | Kontiki |
| Reference number | 1291.78.50.1422 |
| Year of production | Unknown |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good)The item shows minor signs of wear |
| Scope of delivery | No original box, no original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | California, United States of America |
| Price | $2, 100 [Negotiable] |
| Availability | Item is in stock |
| Caliber/movement | Eterna automatic proprietary 3902A |
| Base caliber | NA |
| Power reserve | 65 h |
| Frequency | 28.8 A/h |
| Case material | Bronze |
| Case diameter | 44 mm |
| Water resistance | 20 ATM |
| Bezel material | Bronze |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Brown |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Bronze |









Reviews
There are no reviews yet.