Your cart is currently empty!
Eterna Kontiki
Eterna Kontiki 1958 steel automatic bracelet leather case stainless steel polished case diameter without crown 37mm case height 100mm. bezel stainless steel satinized. Black crocodile leather strap with decorative stitching lug width 18mm stainless steel pin buckle with manufacturer’s logo. Dial black with Arabic numerals and indices and yellow gold hands. Automatic movement caliber Eterna eta 2824-2 with 25 jewels. Display of hours minutes and seconds via hands from the center with stop seconds for setting the time to the second date display with quick adjustment at 3 o’clock. Scratch-resistant sapphire crystal. Crown with manufacturer’s logo. Stainless steel screwed and…
1935 in stock
Description
Eterna Kontiki 1958 steel automatic bracelet leather case stainless steel polished, case diameter without crown 37mm, case height 10,0mm. bezel stainless steel satinized. Black crocodile leather strap with decorative stitching, lug width 18mm, stainless steel pin buckle with manufacturer’s logo. Dial black with Arabic numerals and indices and yellow gold hands. Automatic movement, caliber Eterna eta 2824-2 with 25 jewels. Display of hours, minutes and seconds via hands from the center with stop seconds for setting the time to the second, date display with quick adjustment at 3 o’clock. Scratch-resistant sapphire crystal. Crown with manufacturer’s logo. Stainless steel screwed and engraved back. Weight of the watch including bracelet 57g. Reference number: 1571. 41, year of manufacture: 1993, id: ST548914280325H-3100, item number: 10000079250. With gear check and complete external refurbishment from March 2025, incl. 1000-day guarantee. Original Eterna box and watch passport. Super bargain, capital investment with potential for appreciation, extremely rare collector’s item. Like new. Delivery time immediately.
Additional information
| SKU | 1571.41 |
|---|---|
| Brand | Eterna |
| Model | Kontiki |
| Reference number | 1571.41 |
| Dealer product code | 10000079250 |
| Year of production | 1993 |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good)The item shows minor signs of wear |
| Scope of delivery | no original papers, Original box |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Germany, Stuttgart-Mitte |
| Price | 008), 727 (= $2, €1 |
| Availability | Item is in stock |
| Caliber/movement | ETA 2824-2 |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 37 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | Arabic numerals |
| Bracelet material | Leather |
| Clasp | Buckle |
| Buckle width | 18 mm |
| Product safety | Show information |







Reviews
There are no reviews yet.