Your cart is currently empty!
Breitling Superocean Heritage II Chronograph
Brand: Breitling Model: Superocean Heritage Chronograph 44 Outerknown Reference: M133132A/CA18 Production year: 2022
Description
Brand: Breitling Model: Superocean Heritage Chronograph 44 Outerknown Reference: M133132A/CA18 Production year: 2022 Partial maintenance service at Breitling in April 2024 (2 year service warranty). Movement: caliber Breitling B13, automatic chronograph, day-date, chronometer certified (COSC). Case: stainless steel with DLC coating, 44mm diameter (without crown). Dial: metallic blue, with luminous hands & hour markers. Crystal: domed sapphire Water-resistance: tested to 200 meters Bracelet: original Breitling blue NATO strap (still with its plastic protections) + Breitling blue calfskin strap with white stitching and black PVD folding buckle (upgrade). Condition: excellent, almost like new, 9/10 approx. , in perfect working order. Accessories: original box and outerbox, instructions for use, international warranty card, original Breitling documents (maintenance service). Warranty: 2 year service warranty starting from April 2024. Official retail price: CHF 6’750. – Shipping: we can ship by Swiss Post or Express carrier fully insured from Switzerland. Otherwise a pick-up in Lausanne, Geneva or Zürich area is also possible. For any import taxes issues, feel free to contact us before purchasing.
Additional information
| SKU | M13313 |
|---|---|
| Brand | Breitling |
| Model | Superocean Heritage II Chronograph |
| Reference number | M13313 |
| Year of production | 2022 |
| Condition | and it has not been worn. The item has not been polished., Like new & unwornThe item shows no signs of wear such as scratches or dents |
| Most Recent Servicing | 2024Serviced by the manufacturer, April 4 |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Switzerland |
| Price | 764) [Negotiable], 790 (= $4, CHF3 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | B13 |
| Base caliber | VALJOUX 7750 |
| Power reserve | 42 h |
| Number of jewels | 25 |
| Frequency | 28800 A/h |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 44 mm |
| Thickness | 15.6 mm |
| Water resistance | 20 ATM |
| Bezel material | Ceramic |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
| Dial numerals | Lines |
| Bracelet material | Textile |
| Bracelet color | Blue |
| Lug width | 22 mmSize guide |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 22 mm |















Reviews
There are no reviews yet.