Your cart is currently empty!
Tudor Pelagos
Tudor Pelagos blue 25600TB Grey titanium case with a grey titanium bracelet. Uni-directional rotating blue titanium with a ceramic top ring bezel. Blue dial with luminous silver-tone hands and index hour markers. Minute markers around the outer rim. Luminescent hands and markers. Date display at the 3 o’clock position. Tudor Calibre MT5612 automatic movement with a 70-hour power reserve. Scratch resistant sapphire crystal. Screw down crown. Solid case back. Round case shape case size: 42 mm case thickness: 14 mm. Band width: 21 mm. Deployment with push button release clasp. Water resistant at 500 meters. Functions: date hour minute second…
2301 in stock
Description
Tudor Pelagos blue 25600TB Grey titanium case with a grey titanium bracelet. Uni-directional rotating blue titanium with a ceramic top ring bezel. Blue dial with luminous silver-tone hands and index hour markers. Minute markers around the outer rim. Luminescent hands and markers. Date display at the 3 o’clock position. Tudor Calibre MT5612 automatic movement with a 70-hour power reserve. Scratch resistant sapphire crystal. Screw down crown. Solid case back. Round case shape, case size: 42 mm, case thickness: 14 mm. Band width: 21 mm. Deployment with push button release clasp. Water resistant at 500 meters. Functions: date, hour, minute, second, chronometer. Comes with additional rubber strap. Year of Warranty: 2025 About Us: – We are a Belgian based watch trader active since 2004, with already about 2000 registered sales on Chrono24, and almost 1400 customer reviews reaching an overall avg score of 4. 9 / 5 1. We guarantee that all our watches are authentic. 2. Our watches are sold with all original documents and packaging (unless otherwise indicated). 3. If the watch you are looking for is out of stock, we can always order the desired model. 4. The pictures you see are pictures of the actual watch. 5. We are online luxury watch traders. We do not represent the brands we sell. 6. We provide fully insured door to door shipping worldwide at competitive rates. 7. Returned watches are subject to a check for conformity to our shipping out status. If any discrepancy is found, this is subject to a restocking fee. CUR
Additional information
| SKU | M25600TB |
|---|---|
| Brand | Tudor |
| Model | Pelagos |
| Reference number | M25600TB |
| Dealer product code | TDR-002869-01-0 |
| Year of production | Unknown |
| Condition | and it has not been worn. The item has not been polished., Like new & unwornThe item shows no signs of wear such as scratches or dents |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Antwerp, Belgium |
| Price | 571) [Negotiable], 790 (= $5, €4 |
| Availability | Item needs to be procured |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | MT5612 |
| Power reserve | 70 h |
| Number of jewels | 26 |
| Frequency | 28800 A/h |
| Case material | Titanium |
| Case diameter | 42 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Water resistance | 50 ATM |
| Bezel material | Ceramic |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
| Dial numerals | No numerals |
| Bracelet material | Titanium |
| Bracelet color | Grey |
| Clasp | Fold clasp |








Reviews
There are no reviews yet.