Your cart is currently empty!
Tudor Pelagos
Tudor Pelagos LHD Titanium 25610TNL This is a pre-owned Tudor Pelagos LHD men’s watch reference 25610TNL. It has a 42. 00mm case size in titanium with dial on a titanium bracelet powered by an automatic movement. This Tudor is in excellent condition complete with Tudor Box Manuals Swing Tag Black Rubber Strap & Guarantee dated 17th April 2023. Our reference is COM003779 should you need to quote this.
436 in stock
Description
Tudor Pelagos LHD Titanium 25610TNL This is a pre-owned Tudor Pelagos LHD men’s watch reference 25610TNL. It has a 42. 00mm case size in titanium, with dial on a titanium bracelet, powered by an automatic movement. This Tudor is in excellent condition complete with Tudor Box, Manuals, Swing Tag, Black Rubber Strap & Guarantee dated 17th April 2023. Our reference is COM003779 should you need to quote this. Manufactured: 17th April 2023 Dial: Black Baton Glass: Sapphire Crystal Movement: Automatic Case: Titanium Buckle: Deployant Buckle: Titanium Deployant Strap: Titanium Case Size: 42. 00mm Strap Length: Adjustable up to 20. 0 cm Strap Width: At Case – 21. 5mm / At Buckle – 18mm Case: Excellent – Little to no signs of wear Bezel: Excellent – Little to no signs of wear Crown: Excellent – Little to no signs of wear Dial: Excellent – Little to no signs of wear Glass: Excellent – Little to no signs of wear Bracelet: Excellent – Little to no signs of wear Scope of Delivery: Tudor Box, Manuals, Swing Tag, Black Rubber Strap & Guarantee Availability: This watch is in stock and available immediately.
Additional information
| SKU | 25610TNL |
|---|---|
| Brand | Tudor |
| Model | Pelagos |
| Reference number | 25610TNL |
| Dealer product code | COM003779 |
| Year of production | 2023 |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good)The item shows minor signs of wear |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Bishops Stortford, United Kingdom |
| Price | 950 (= $3, 958), £2 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Case material | Titanium |
| Case diameter | 42 mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Bracelet material | Titanium |
| Bracelet color | Black |
| Bracelet length | 200 mm |
| Lug width | 22 mmSize guide |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Titanium |
| Buckle width | 18 mm |









Reviews
There are no reviews yet.