Your cart is currently empty!
Rolex Explorer II
The watch was purchased new last year from a German concessionaire. It has been worn a few times. It only has a small scratch on the left side of the watch. Otherwise it is perfect. No distress sale or similar.
Description
The watch was purchased new last year from a German concessionaire. It has been worn a few times. It only has a small scratch on the left side of the watch. Otherwise it is perfect. No distress sale or similar.
Additional information
| SKU | 226570 |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II |
| Reference number | 226570(Arabic Dial) |
| Year of production | 2024 |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good)The item shows minor signs of wear |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Germany |
| Price | 269) [Negotiable], 690 (= $11, €9 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | 3285 Rolex Manufakturwerk |
| Base caliber | 3235 |
| Power reserve | 70 h |
| Number of jewels | 31 |
| Frequency | 28800 A/h |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 42 mm |
| Thickness | 125 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | Arabic numerals |
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Lug width | 21 mmSize guide |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 16 mm |








Reviews
There are no reviews yet.