Your cart is currently empty!
Rolex Explorer II
Explanation in English is after the following explanation In Japanese Overseas purchasers are requested to pay air-freight charge insurance and customs duty at the import.
Description
Explanation in English is after the following explanation In Japanese Overseas purchasers are requested to pay air-freight charge, insurance, and customs duty at the import. 東京、ロレックス専門販売店で購入 エクスプロラーⅡの価格相場はCHRONO24のグラフを参照ください。 1)特徴 ・GMT機能 時針、分針。GMT針により、第2か国目の時間を表示可能 ・時間調整: 短針の独立回転が可能であることにより、素早い時間合わせが可能 ・24時間表示ベゼル 2)時計 ・サイズ:40mm(除くリューズ) ・重さ125g ・腕回り フルコマ (19.7CM) ・防水性能:100M 3)メンテナンス ・2024年3月オーヴァーホールを専門店にて実施 4)状態:SA Class(販売店での展示として置かれていたもの) ・日本では次の時計の状態の区別があります: S:新品未使用 SA:使用済みだが状態が限りなく新品に近い CHRONO24では時計の中古では選択にSAに該当するものは無く、触って感じる。。にせざるをえなことをご理解ください。 5)素材 ・クリスタルサファイア 下記は総て、スーパーステンレス905を採用 a24時間ベゼル bケース、 cストラップ 6)付属品 ・ギャランティー ・ロレックス赤タグ ・ロレックス純性外箱、内箱 7)海外購入者の方には配送料、配送保険料、関税のご負担をお願いします。 8)黒文字盤は1991-2011年の間の生産されています。この時計は2011年生産のため、当然ですが、夜光塗料の効果は弱いのが普通です。 9)GMT針の動かし方:下記をコピペしてください。 https://kanteikyoku. jp/store/aizuwakamatsu/news/39532 In English Purchased at an authorized Rolex dealer in Tokyo Please refer to the CHRONO24 graph for the average price of the Explorer II. 1) Features ・GMT function Hour and minute hands. The GMT hand allows you to display the time of a second country ・Time adjustment: The hour hand can be rotated independently, allowing for quick time adjustment ・24-hour bezel 2) Watch ・Size: 40mm (excluding crown) ・Weight: 125g ・Wrist size : full flames (about19. 7cm) ・Water resistance: 100M 3) Maintenance ・Overhauled at a specialist store in March 2024 4) Condition: SA Class( displayed at dealers, never used) In Japan, the following watch conditions are distinguished: S: Brand new, never used SA: Used or displayed at a dealer, but in -new condition CHRONO24 requires that the item be marked as scratches that are not noticeable to the hand touch. However, to the naked eye, this item appears to be new condition. 5) Material Crystal Sapphire All of the following are made of super stainless steel 905 a 24-hour bezel b Case, c Strap 6) Accessories Guarantee Rolex red tag Rolex genuine outer box, inner box 7) Overseas purchasers are responsible for air-fregh tcharge, insurance, and customs duties. 8)The black dial explorer was produced between 1991 and 2011. This watch was produced in around 2003
Additional information
| SKU | 16570 |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II |
| Reference number | 16570(Explorer II 16570 Black) |
| Year of production | Unknown |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good) The item shows minor signs of wear |
| Most Recent Servicing | 2024Serviced by a professional watchmaker, March 6 |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Japan |
| Price | 000 (= $8, 210, 683) [Negotiable], ¥1 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | 3185 |
| Base caliber | cal. 3185 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 31 |
| Frequency | 28, 800 A/h |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 40 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | No numerals |
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Bracelet length | 145 mm (65 mm / 80 mm) |
| Bracelet thickness | 1.9 mm |
| Lug width | 20 mmSize guide |
| Clasp | Double-fold clasp |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 20 mm |













Reviews
There are no reviews yet.