Your cart is currently empty!
Rolex Explorer II
Single owner reference 226570 polar full full set with all links warranty card dated April 2023 (exp. April 2028) leather wallet papers box and outer box and Rolex travel pouch. I also sell with a copy of my original purchase receipt from official Rolex dealer as proof of purchase in April 2023 and can also provide proof of licit provenance with buyer/seller details if required.
Description
Single owner, reference 226570 polar full full set with all links , warranty card dated April 2023 (exp. April 2028) leather wallet, papers, box and outer box and Rolex travel pouch. I also sell with a copy of my original purchase receipt from official Rolex dealer as proof of purchase in April 2023, and can also provide proof of licit provenance with buyer/seller details if required. This watch has hairline marks on the buckle (from usage on my desk in the office for a month!) and a small virtually invisible hairline mark at 11 o’clock in bezel. (About 0. 3mm). All other surfaces are pretty much perfect. Happy to send additional photos or videos if required. The reference 226570 (50th anniversary) replaces the 216570 (40th anniversary) and features some key minor but important differences 1. Anti reflective coated sapphire crystal for better and sharper visibility 2. New calibre 3285 with extended 70hr power reserve 3. white gold hands painted with PVD Matte black finish, and a slightly more matte white dial for increased visibility 4. 22mm wide bracelet for more streamlined integration with case vs the previous generation 21mm 5. Thinner lugs 6. Enhanced chromalight lume 7. slightly thinner and angular crown guards
Additional information
| SKU | 226570 |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II |
| Reference number | 226570 |
| Year of production | 2023 |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good) The item shows minor signs of wear |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Italy |
| Price | 150 (= $11, 804)[Negotiable], €10 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | 3285 |
| Power reserve | 70 h |
| Number of jewels | 31 |
| Frequency | 28800 A/h |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 42 mm |
| Thickness | 125 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
| Dial numerals | No numerals |
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Lug width | 22 mmSize guide |
| Clasp | Double-fold clasp |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 18 mm |






















Reviews
There are no reviews yet.