Your cart is currently empty!
Rolex Explorer II
The M16570 Rolex Oyster Explorer II is a luxurious and high-quality wristwatch perfect for any man.
Description
The M16570 Rolex Oyster Explorer II is a luxurious and high-quality wristwatch perfect for any man. The watch features a black dial 13/16558-810 with square, arrow, and round indexes, a GMT/dual time bezel, and a 40mm stainless steel case with a silver bezel. The watch also includes a Rolex Oyster band/strap 20-78790A-20 and a sapphire crystal for added durability. This Swiss-made watch has a mechanical (automatic) movement with 31 jewels. It also includes water-resistant capabilities up tp 10 ATM, a date indicator, and a multifunction display. With service records available and original packaging included, this Rolex Explorer II is a timeless piece for any collector. Original Box and Papers. In excellent conditions. See the pictures before you ask any questions. Watch just serviced by Rolex Toronto practically brand new, no signs of wear in and out. 2-year Rolex International warranty. Price is firm, + GST/HST. International Byers be aware of VAT taxes. Lowballers please stay away. go to Chrono24, JomaShop or to Rolex. If i don’t sell it, no problem. Please do not bother me.
Additional information
| SKU | M16570 |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II |
| Reference number | M16570(Explorer II 16570 Black) |
| Year of production | 2006 |
| Condition | and it has not been worn. The item has not been polished., Like new & unwornThe item shows no signs of wear such as scratches or dents |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Canada |
| Price | 000 (= $10, 347) [Negotiable], C$14 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | 3185 |
| Base caliber | cal. 3185 |
| Power reserve | 50 h |
| Number of jewels | 31 |
| Frequency | 28800 A/h |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 40 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | No numerals |
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |











Reviews
There are no reviews yet.