Your cart is currently empty!
Rolex Explorer II
The bezel still has some small scratches but it has been polished by our affiliated workshop so it is in relatively clean condition. The glass has been replaced with an external glass. There is a small deformation on the flush fit at 12 o’clock. Please see the photos for details. Please feel free to contact us if you have any other questions. Please note that colors may vary slightly due to digital camera photography. Also the color may differ depending on your display.
371 in stock
Description
The bezel still has some small scratches, but it has been polished by our affiliated workshop, so it is in relatively clean condition. The glass has been replaced with an external glass. There is a small deformation on the flush fit at 12 o’clock. Please see the photos for details. Please feel free to contact us if you have any other questions. Please note that colors may vary slightly due to digital camera photography. Also, the color may differ depending on your display.
Additional information
| SKU | 16570 |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II |
| Reference number | 16570(Explorer II 16570 White) |
| Dealer product code | N2406-06-301365mm |
| Year of production | Unknown |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good)The item shows minor signs of wear |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Location | Japan, 愛知県名古屋市 |
| Price | 071, 200 (= $7, 687), ¥1 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 40 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
| Bracelet length | 185 mm |











Reviews
There are no reviews yet.