Your cart is currently empty!
Rolex Explorer II
Rolex Explorer II Stainless Steel 16570 Stainless Steel Automatic Date Superlative Chronometer
150 in stock
Description
Rolex Explorer II Stainless Steel 16570 Stainless Steel, Automatic, Date, Superlative Chronometer Officially Certified. Two-time Zone White Dial with Luminous Index and Hour Markers. Ref. 16570-0003 Size: 40. 0 mm Thick: 11. 0 mm A Series Made Circa 1999 and Sold in 2000. Sapphire Crystal with Cyclops Lens. Screw Down Crown Stainless Steel Oyster Bracelet with Folding Flip lock Clasp Water-resistance to 100 m/330 ft. Condition 9. 5 out of 10 Comes with Rolex Box & Papers. Please contact me if you have any questions. Note: ALL PICTURES ARE OF THE ACTUAL WATCH.
Additional information
| SKU | 16570 |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II |
| Reference number | 16570(Explorer II 16570 White) |
| Dealer product code | 16570 |
| Year of production | 1999 |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good) The item shows minor signs of wear |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Boca Raton, Florida, United States of America |
| Price | $10, 950 [Negotiable] |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | 3185 |
| Base caliber | cal. 3185 |
| Power reserve | 50 h |
| Number of jewels | 31 |
| Frequency | 28800 A/h |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 40 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
| Dial numerals | No numerals |
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Lug width | 20 mmSize guide |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |

















Reviews
There are no reviews yet.