Your cart is currently empty!
Rolex Explorer II
Model # 16570 | 16570-Black Rolex Explorer II Men’s Luxury Watch – With Manufacturer Serial Numbers
899 in stock
Description
Model # 16570 | 16570-Black Rolex Explorer II Men’s Luxury Watch – With Manufacturer Serial Numbers – Swiss Made – Black Dial – Dot & Index Hour Markers – Second / Minute Markers – Brushed Stainless Steel Bezel with a 24-Hour Display – Date Feature Date Window Displayed at 3 O’Clock Cyclops Lens Over Date Instantaneous Date Setting Feature – GMT Second Time Zone Feature – 50 Hour Power Reserve – Self-winding Automatic Movement COSC Superlative Chronometer Certified – Rolex Caliber 3185 – Vibrations Per Hour: 28,800 – Jewels: 31 – 1 Year Warranty – Guaranteed Authentic – Certificate of Authenticity – Manufacturer Box & E-Manual (click here to download) – Polished with Brushed 904L Oystersteel Stainless Steel Case – Polished with Brushed 904L Oystersteel Oyster Bracelet – Scratch Resistant Sapphire Crystal – 100 Meters / 330 Feet Waterproof – 40mm = 1 1/2 Case – Will Fit Up to 7. 25 Wrist – Case Thickness: 11mm – Inlet Size: 20mm – Fixed Bezel – Solid Case Back – Screw Down Crown & Case Back – Stainless Steel Deployment Buckle – Free Bracelet Sizing – Extra Links Sold Separately Also Known As Model # M16570 Discover the timeless elegance and precision of the Rolex Explorer II 16570. This exquisite timepiece features a striking black dial adorned with dot and index hour markers, complemented by a practical date display and GMT second time zone function. Encased in a sleek 40mm stainless steel case, the watch is paired with a durable oyster bracelet secured by a deployment buckle for a comfortable fit. Equipped with automatic movement and certified as a chronometer, the Rolex Explorer II 16570 is a true symbol of luxury and quality craftsmanship. Ideal for those with a taste for sophistication and a passion for adventure.
Additional information
| SKU | 16570-BLACK-SD |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II |
| Reference number | 16570-BLACK-SD(Explorer II 16570 Black) |
| Dealer product code | rolex-explorer-ii-watch-16570 |
| Year of production | Unknown |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good)The item shows minor signs of wear |
| Scope of delivery | no original papers, Original box |
| Location | California, Moorpark, United States of America |
| Price | $8, 475 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | 3185 |
| Power reserve | 50 h |
| Number of jewels | 31 |
| Frequency | 28, 800 A/h |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 40 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Lug width | 20 mmSize guide |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |






Reviews
There are no reviews yet.