Your cart is currently empty!
Rolex Explorer II
Model # 16570 | 16570-Black Rolex Explorer II Men’s Luxury Watch With Manufacturer Serial Numbers
76 in stock
Description
Model # 16570 | 16570-Black Rolex Explorer II Men’s Luxury Watch With Manufacturer Serial Numbers Swiss Made Black Dial Dot & Index Hour Markers Second / Minute Markers Brushed Stainless Steel Bezel with a 24-Hour Display Date Feature Date Window Displayed at 3 O’Clock Cyclops Lens Over Date Instantaneous Date Setting Feature GMT Second Time Zone Feature 50 Hour Power Reserve Self-winding Automatic Movement COSC Superlative Chronometer Certified Rolex Caliber 3185 Vibrations Per Hour: 28,800 Jewels: 31 6 Year Warranty Guaranteed Authentic Manufacturer Box & E-Manual (will be sent by email) Polished with Brushed 904L Oystersteel Stainless Steel Case Polished with Brushed 904L Oystersteel Oyster Bracelet Scratch Resistant Sapphire Crystal 100 Meters / 330 Feet Waterproof 40mm = 1 1/2 Case Will Fit Up to 7. 25 Wrist Case Thickness: 11mm Inlet Size: 20mm Fixed Bezel Solid Case Back Screw Down Crown & Case Back Stainless Steel Deployment Buckle
Additional information
| SKU | 16570-BLACK |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II |
| Reference number | 16570-BLACK(Explorer II 16570 Black) |
| Year of production | Unknown |
| Condition | New The item is new and shows no signs of wear. The guarantee period begins with the purchase of the watch. |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | California, Moorpark, United States of America |
| Price | $12, 595 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | Rolex Caliber 3185 |
| Power reserve | 50 h |
| Number of jewels | 31 |
| Frequency | 4 Hz |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 40 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | No numerals |
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Bracelet length | 152 mm (76 mm / 76 mm) |
| Bracelet thickness | 3 mm |
| Lug width | 20 mmSize guide |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 17 mm |






Reviews
There are no reviews yet.