Your cart is currently empty!
Eterna Kontiki
$975.00
Very good condition Diameter- 42 mm Case depth- 12 mm Gender- Men Case material- Stainless steel
Description
Very good condition Diameter- 42 mm Case depth- 12 mm Gender- Men Case material- Stainless steel Case color- Silver Color of dial- Silver Glass- Sapphire Water resistance- 20 atm (snorkling) Movement- Automatic
Additional information
| SKU | 1222.41.11.0217 |
|---|---|
| Brand | Eterna |
| Model | Kontiki |
| Reference number | 1222.41.11.0217 |
| Year of production | 2018 |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good) The item shows minor signs of wear |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Poland |
| Price | 600 (= $975)[Negotiable], zł3 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | ETA 2824-2 |
| Power reserve | 38 h |
| Number of jewels | 26 |
| Frequency | 28800 A/h |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 42 x 12 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Water resistance | 20 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Silver |
| Dial numerals | Arabic numerals |
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Steel |
| Clasp | Jewelry clasp |
| Clasp material | Steel |








Reviews
There are no reviews yet.