Your cart is currently empty!
Breitling Superocean Heritage II Chronograph
Caliber: Breitling 13 Movement: Mechanical automatic winding Power reserve: min. 42 hours
1385 in stock
Description
Caliber: Breitling 13 Movement: Mechanical, automatic winding Power reserve: min. 42 hours Chronograph: 1/4 second, 30 minutes, 12 hours Half-oscillations: 28 800 a/h Rubies: 25 rubies Calendar: Window Case: Steel Case back: Screw-down Water resistance: Up to 200 m Bezel: Rotates in 1 direction with ratchet Crown: Screw-down, 2 seals Glass: Sapphire, domed, anti-reflective coating on both sides Diameter: 44. 00 mm Height: 15. 65 mm Weight (without bracelet): 147. 40 g Intermediate horns: 22/20 mm
Additional information
| SKU | A13313161C1A1 |
|---|---|
| Brand | Breitling |
| Model | Superocean Heritage II Chronograph |
| Reference number | A13313161C1A1 |
| Dealer product code | 00€, UVP: 6.700 |
| Year of production | 2024 (Approximation) |
| Condition | New The item is new and shows no signs of wear. The guarantee period begins with the purchase of the watch. |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Germany, Sulzfeld |
| Price | 222), 350 (= $6, €5 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | Breitling 13 |
| Power reserve | 42 h |
| Number of jewels | 25 |
| Frequency | 28800 A/h |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 44 mm |
| Thickness | 15.65 mm |
| Water resistance | 20 ATM |
| Bezel material | Ceramic |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Lug width | 22 mmSize guide |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 20 mm |






Reviews
There are no reviews yet.