Your cart is currently empty!
Breitling Superocean Heritage II Chronograph
Caliber: wide-round 13 Mechanically selfwinding movement: power reserve: Min. 48 hours Chronograph: 1/4-second 30 minutes 12 hours
1385 in stock
Description
Caliber: wide-round 13 Mechanically, selfwinding movement: power reserve: Min. 48 hours Chronograph: 1/4-second, 30 minutes, 12 hours Half vibrations: 28 800 a/h 25 rubies rubies: Calendar: Window in dial case: Steel caseback: screw-down water resistance: up to 200 m : unidirectional rotatable bezel, with lock screw-down crown, with two seals: Cambered sapphire crystal, both sides anti-reflective glass: Diameter: 44. 00 mm Height: 15. 65 mm Weight (without bracelet): 129,20 g Between the Horns: 22/20 mm
Additional information
| SKU | A13313121B1A1 |
|---|---|
| Brand | Breitling |
| Model | Superocean Heritage II Chronograph |
| Reference number | A13313121B1A1 |
| Dealer product code | 00€, UVP: 6.700 |
| Year of production | 2024 |
| Condition | New The item is new and shows no signs of wear. The guarantee period begins with the purchase of the watch. |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Germany, Sulzfeld |
| Price | 036), 190 (= $6, €5 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | Breitling 13 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 25 |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 44 mm |
| Thickness | 15.65 mm |
| Water resistance | 20 ATM |
| Bezel material | Ceramic |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Lug width | 22 mmSize guide |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 20 mm |




Reviews
There are no reviews yet.