Your cart is currently empty!
Rolex Explorer II
Explanation in English is after the following explanation In Japanese Overseas purchasers are requested to pay air-freight charge insurance and customs dutie at the import.
Description
Explanation in English is after the following explanation In Japanese Overseas purchasers are requested to pay air-freight charge, insurance, and customs dutie at the import. 東京、ロレック専門販売店で購入 1)特徴 ・GMT機能 時針、分針。GMT針により、第2か国目の時間を表示可能 ・時間調整: 短針の独立回転が可能であることにより、素早い時間合わせが可能 ・24時間表示ベゼル ・Cal-3185 2)時計 ・サイズ:40mm(除くリューズ) ・重さ125g ・腕回り フルコマ (19.7CM) ・防水性能:100M 3)メンテナンス ・2024年4月オーヴァーホールを専門店にて実施、 (2007年にロレックスでオーヴァーホールしているので サーヴィセスギャランティーが付属する) 4)状態:SA Class ・日本では次の時計の状態の区別があります: S:新品未使用 SA:使用済みだが状態が限りなく新品に近い 肉眼で見て全く新品と思える状態です、ルーペで見てやっと気が付く程度がケースの上部分にあります。。 5)素材 ・クリスタルサファイア 下記は総て、スーパーステンレス905 a24時間ベゼル bケース、 cストラップ 6)付属品 ・ギャランティー ・サーヴィスギャランティー(ロレックスの) ・ロレックスタグ ・ロレックス純性外箱、内箱 7)海外購入者の方には配送料、配送保険料、関税のご負担をお願いします。 8)白文字盤のEXPLORERⅡは1991-2001年の間に生産されています。 参考:楽天エクスプローラーⅡで検索いたしますと、ラグに穴の開いた1993年製が175万円で販売されています https://item. rakuten. co. jp/branket/11353/?s-id=top_normal_browsehist&xuseflg_ichiba01=10002905 平均価格は日本市場はロレックスは高く、欧州市場では安く、地域により差が大きい事が、データの違いで 大きく違う事により判ります。 In English: Purchased at an authorized Rolex dealer in Tokyo Please refer to the CHRONO24 graph for the average price of the Explorer II. 1) Features ・GMT function ・ Hour and minute hands. The GMT red hand allows you to display the time of a second country ・Time adjustment The hour hand can rotate independently, allowing for quick time adjustment ・24-hour bezel by which an user to easily to know :whether 3:00 or 15:00 2) Watch Size: 40mm (excluding crown) Weight: 125g Wrist size: Full frames (about19. 5cm) Water resistance: 100M 3) Maintenance Overhauled at a specialist store in April 25, 2024 (Overhauled by Rolex in 2007, so comes with a service guarantee) 4) Condition: SA Class for this watch In Japan, the following watch conditions are distinguished: S: Brand new, never used is S, SA: Used, but almost new condition CHRONO24 requires that the item be marked as scratches that are not noticeable to the hand touch. However, to the naked eye, this item appears to be new condition. 5) Material ・Crystal Sapphire ・All of the following are made of super stainless steel 905 a 24-hour bezel b Case, c strap 6) Accessories Guarantee Service guarantee Rolex tag Rolex genuine outer box, inner box 7)Please keep in mind that this white model had been produced during 1991-2011 8)Overseas purchasers are requested to pay air-freight charge, insurance, and customs dutiesat the import. For your information: in Japan, Explorer II, 1993 model with a hole in the lug is very rare and many people wish to buy . The average price 1,750,000 yen.
Additional information
| SKU | 16570 |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II |
| Reference number | 16570(Explorer II 16570 White) |
| Year of production | Unknown |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good) The item shows minor signs of wear |
| Most Recent Servicing | 2024Serviced by a professional watchmaker, April 25 |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Japan |
| Price | 000 (= $9, 257) [Negotiable], 290, ¥1 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | 3185 |
| Base caliber | cal. 3185 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 31 |
| Frequency | 28, 800 A/h |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 40 mm |
| Thickness | 40 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
| Dial numerals | No numerals |
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Bracelet length | 135 mm (70 mm / 65 mm) |
| Bracelet thickness | 2.5 mm |
| Lug width | 20 mmSize guide |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 17 mm |

















Reviews
There are no reviews yet.