Your cart is currently empty!
Tudor Pelagos
Tudor Pelagos fxd Alinghi Red Bull Racing Edition Chronograph Carbon Automatic Bracelet Textile Case Carbon satin-finished case diameter without crown 43mm case height 13. 6mm. Bezel Carbon with gray inlay and 60-minute scale bidirectional rotation. Blue textile strap lug width 22mm Velcro fastening system. Dial blue matt with applied luminous indices and luminous hands. Automatic movement manufacture caliber MT5813 with 47 jewels power reserve approx. 70 hours. Display of hours and minutes via hands from the center small second with stop-seconds for setting the time to the second at 9 o’clock date display with quick adjustment at 6 o’clock. Scratch-resistant…
1935 in stock
Description
Tudor Pelagos fxd Alinghi Red Bull Racing Edition Chronograph Carbon Automatic Bracelet Textile Case Carbon satin-finished, case diameter without crown 43mm, case height 13. 6mm. Bezel Carbon with gray inlay and 60-minute scale, bidirectional rotation. Blue textile strap, lug width 22mm, Velcro fastening system. Dial blue matt with applied luminous indices and luminous hands. Automatic movement, manufacture caliber MT5813 with 47 jewels, power reserve approx. 70 hours. Display of hours and minutes via hands from the center small second with stop-seconds for setting the time to the second at 9 o’clock, date display with quick adjustment at 6 o’clock. Scratch-resistant sapphire crystal. Screw-down crown with flank protection and manufacturer’s logo. Stainless steel screw-down case back engraved with Alinghi Red Bull Racing Edition. Weight of the watch including bracelet 90g. Water resistant to 20 atm. Reference number: M25807KN-0001, id: ST116077500124H-5440, item number: 10000077999. Original Tudor box with outer box and warranty papers from December 2024 as well as description, full set. Unworn. Delivery time immediately.
Additional information
| SKU | M25807KN-0001 |
|---|---|
| Brand | Tudor |
| Model | Pelagos |
| Reference number | M25807KN-0001 |
| Dealer product code | 10000077999 |
| Year of production | 2024 |
| Condition | and it has not been worn. The item has not been polished., Like new & unwornThe item shows no signs of wear such as scratches or dents |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Germany, Stuttgart-Mitte |
| Price | 508), 736 (= $5, €4 |
| Availability | Item is in stock |
| Caliber/movement | MT5813 |
| Power reserve | 70 h |
| Case material | Carbon |
| Case diameter | 43 mm |
| Thickness | 13.6 mm |
| Water resistance | 20 ATM |
| Bezel material | Carbon |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
| Bracelet material | Textile |
| Buckle width | 22 mm |
| More details | Luminous hands, Luminous indices, Small seconds |
| Product safety | Show information |







Reviews
There are no reviews yet.