Your cart is currently empty!
Breitling Superocean Heritage II Chronograph
Watch Status: Pre-owned Watch Status: Used Movement Status: Covered 36 months warranty by us
1161 in stock
Description
Watch Status: Pre-owned Watch Status: Used Movement Status: Covered 36 months warranty by us Glass Status: Very Good Strap Status: Very Good Original Box: Yes Original Documents: as mentioned in the description Strap Size: Please contact us Official strap: As visible on the provided pictures Service of the watch: Yes Polished: Yes (as Original) This watch is in perfect condition no any scratches no any signs of use. PLEASE NOTE: you will get everything you see in the pictures. We ship with FedEx Express. The Shipping is full insured by us 100% Delivery within 24 hours in Belgium, within 48 hours to the EU countries, within 3-4 days to extra EU countries. Possibility to modify the delivery address while in transit. We accept returns within 14 days from the delivery date. Our company has been registered on Chrono24 for over 10 years. All our watches are be reviewed by our Authorized Watchmaker Team and selected to a perfect condition like unworn. To reach all the quality-request our team is aiming to reach all of our customers satisfactions. You can read the reviews from our customers on chrono24 we have 96% satisfaction from more then 2000 customers and on Trustpilot we have 98% satisfaction . For any specific questions please don’t hesitate to contact us our team will be glad to assist you with any questions. All of our watches are in stock and available for immediate delivery.
Additional information
| SKU | A1331212.BF78.152A |
|---|---|
| Brand | Breitling |
| Model | Superocean Heritage II Chronograph |
| Reference number | A1331212.BF78.152A |
| Dealer product code | MT40993 |
| Year of production | 2018 |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good) The item shows minor signs of wear |
| Most Recent Servicing | 2024Serviced in-house, July 12 |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Belgium, Brussel |
| Price | 222), 490 (= $5, €4 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Power reserve | 42 h |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 46 mm |
| Bezel material | Ceramic |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | No numerals |
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |











Reviews
There are no reviews yet.