Your cart is currently empty!
Rolex Explorer II
Original used watch from 1996 – very good condition very unique and rare model. Version with a white dial otherwise known as POLAR. Reference number 16570. The watch offered includes the original Rolex box. The manufacturer has specified water resistance to 100 meters.
286 in stock
Description
Original used watch from 1996 – very good condition, very unique and rare model. Version with a white dial, otherwise known as POLAR. Reference number 16570. The watch offered includes the original Rolex box. The manufacturer has specified water resistance to 100 meters. The Rolex brand has existed since 1905 and is currently the largest manufacturer of exclusive watches in the world. The brand is known for its precision and prestige. — We give you a 12-month warranty! If you have any questions, write to us! We respond very quickly, apparently the fastest of all sellers 🙂 — All watches sold by us are in perfect or near-perfect condition. We buy watches from trusted sources. All watches are checked for authenticity before being listed for a sale. Poland. All watches presented can be seen and picked up also in our showroom in Warsaw at your convenience. We’ve also ensure fast and secure delivery worldwide. Please feel free to ask any questions regarding this or any of our other watches. Please request in case you would like to see more photos or VIMEO video presented actual watch we have for sale.
Additional information
| SKU | 16570 |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II |
| Reference number | 16570(Explorer II 16570 White) |
| Dealer product code | 119113 |
| Year of production | 1996 (Approximation) |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good)The item shows minor signs of wear |
| Scope of delivery | no original papers, Original box |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Poland, Warszawa |
| Price | 366) [Negotiable], 900 (= $8, zł30 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | 3185 |
| Base caliber | cal. 3185 |
| Power reserve | 50 h |
| Number of jewels | 31 |
| Frequency | 28800 A/h |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 40 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
| Dial numerals | No numerals |
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |

















Reviews
There are no reviews yet.