Your cart is currently empty!
Rolex Explorer II
Very nice full set Explorer in almost ”as new” condition voor NL; Indien u interesse heeft graag eerst contact opnemen met onze winkel. We have a family owned business since 1971 nearby Rotterdam in the Netherlands. Our jewelry store sells new watches and jewellery and we also have a nice selection of pre-owned vintage watches. The pre-owned watches we are offering are selectively picked and given the best possible care. We deliver an external great condition with the mechanical inside all taken care off. All photo’s taken are from the actual watch and are not modified.
41 in stock
Description
Very nice full set Explorer in almost ”as new” condition voor NL; Indien u interesse heeft graag eerst contact opnemen met onze winkel. We have a family owned business since 1971 nearby Rotterdam in the Netherlands. Our jewelry store sells new watches and jewellery and we also have a nice selection of pre-owned vintage watches. The pre-owned watches we are offering are selectively picked and given the best possible care. We deliver an external great condition with the mechanical inside all taken care off. All photo’s taken are from the actual watch and are not modified.
Additional information
| SKU | 216570 |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II |
| Reference number | 216570(Explorer II 216570 White) |
| Dealer product code | 51739 |
| Year of production | 2014 |
| Condition | or small dents., scuffs, Used (Good) The item shows visible and tangible signs of wear like scratches |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Barendrecht, The Netherlands |
| Price | 250 (= $10, 757), €9 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | 3187 |
| Base caliber | 3187 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 31 |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 42 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
| Dial numerals | No numerals |
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Lug width | 21 mmSize guide |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 16 mm |















Reviews
There are no reviews yet.