Your cart is currently empty!
Rolex Explorer II
Rolex Explorer II Stainless Steel 1655 This is a pre-owned Rolex Explorer II men’s watch reference 1655. It has a 40. 00mm case size in stainless steel with dial on a stainless steel oyster bracelet powered by an automatic movement. This Rolex is in excellent condition complete with Rolex Box & Manuals . The watch dates to Circa 1980. Our reference is COM003716 should you need to quote this.
436 in stock
Description
Rolex Explorer II Stainless Steel 1655 This is a pre-owned Rolex Explorer II men’s watch reference 1655. It has a 40. 00mm case size in stainless steel, with dial on a stainless steel oyster bracelet, powered by an automatic movement. This Rolex is in excellent condition complete with Rolex Box & Manuals . The watch dates to Circa 1980. Our reference is COM003716 should you need to quote this. Manufactured: Circa 1980 Dial: Black Baton Glass: Sapphire Crystal Movement: Automatic Case: Stainless Steel Buckle: Deployant Buckle: Stainless Steel Deployant Strap: Stainless Steel Oyster Case Size: 40. 00mm Strap Length: Adjustable up to 18. 5 cm Strap Width: At Case – 19. 5mm / At Buckle – 15. 5mm Case: Excellent – Little to no signs of wear Bezel: Excellent – Little to no signs of wear Crown: Excellent – Little to no signs of wear Dial: Excellent – Little to no signs of wear Glass: Excellent – Little to no signs of wear Bracelet: Excellent – Little to no signs of wear Scope of Delivery: Rolex Box & Manuals Availability: This watch is in stock and available immediately.
Additional information
| SKU | 1655 |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II |
| Reference number | 1655 |
| Dealer product code | COM003716 |
| Year of production | 1980 |
| Condition | intangible scratches., such as small, Used (Very good)The item shows minor signs of wear |
| Scope of delivery | no original papers, Original box |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Bishops Stortford, United Kingdom |
| Price | 084), 950 (= $24, £17 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 40 mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Bracelet length | 185 mm |
| Lug width | 20 mmSize guide |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 16 mm |

















Reviews
There are no reviews yet.