Your cart is currently empty!
Breitling Superocean Heritage II Chronograph
Model # M133132A/CA18/118W/M22BASA. 6 | M133132A1C1W1 New Breitling Superocean Heritage II Chronograph 44 Outerknown Men’s Diving Watch
899 in stock
Description
Model # M133132A/CA18/118W/M22BASA. 6 | M133132A1C1W1 New Breitling Superocean Heritage II Chronograph 44 Outerknown Men’s Diving Watch – With Manufacturer Serial Numbers – Swiss Made – Blue Dial – Index Hour Markers – Black Ceramic Bezel – Day & Date Features – Chronograph Feature Large Central Chronograph Seconds Hand 30 Minute Counter Sub-Dial at 12 O’Clock 12 Hour Counter Sub-Dial at 6 O’Clock – Small Seconds Sub-Dial at 9 O’Clock – 48 Hour Power Reserve – Self-winding Automatic Movement COSC Chronometer Certified – Breitling Caliber 13 – Vibrations Per Hour: 28,800 – Jewels: 25 – 3 Year Warranty – Guaranteed Authentic – Certificate of Authenticity – Breitling Box & Manual – Brushed Black Steel Case – Blue Nylon Yarn NATO Strap – Cambered Scratch Resistant Sapphire Crystal Glareproofed on Both Sides – 200 Meters / 660 Feet Water-Resistant – 44mm = 1 3/4 Case, 7 Adjustable Strap – Case Weight: 129. 20g – Case Thickness: 15. 65mm – Inlet Size: 22mm – Unidirectional Rotating Bezel – Luminescent Hands & Markers – Screw Down Crown – Screw Down Case Back Engraved with Outerknown Logo – Black Steel Tang Buckle Also Known As Model # M13313 / M133132A CA18 118W M22BASA / M133132A-CA18-118W Breitling Superocean Heritage II Chronograph 44 Outerknown M133132A1C1W1 men’s watch. Features a brushed black steel case and blue nylon yarn NATO strap. Black steel unidirectional rotating bezel. Blue dial with luminescent hour hand, minute hand and dot markers. Day of the week and date displayed in dial apertures at 3 o’clock. Chronograph with large central chronograph seconds hand, 30 minute counter at 12 o’clock and 12 hour counter at 6 o’clock. Small seconds sub-dial at 9 o’clock. Powered by the Breitling Caliber 13 self-winding automatic COSC Chronometer certified movement which boasts a 48 hour power reserve, beats at 28,800 vph and contains 25 jewels. A cambered, scratch resistant sapphire crystal glareproofed on both sides protects the dial. The case is round, 44mm in diameter, weighs 129. 20g and is 15. 65mm thick. Inlet size: 22mm. Screw-locked crown with 2 gaskets. Screw down case back with Outerknown logo. Black Steel Tang Buckle. Water resistant to 200 meters / 660 feet. Functions: hours, minutes, small seconds, day, date, chronograph. Diving watch style. Swiss made.
Additional information
| SKU | M133132A1C1W1 |
|---|---|
| Brand | Breitling |
| Model | Superocean Heritage II Chronograph |
| Reference number | M133132A1C1W1 |
| Dealer product code | breitling-outerknown-m133132a1c1w1 |
| Year of production | Unknown |
| Condition | New The item is new and shows no signs of wear. The guarantee period begins with the purchase of the watch. |
| Scope of delivery | No original box, no original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | California, Moorpark, United States of America |
| Price | $4, 995 |
| Availability | Item is in stock |
| Movement | Automatic |
| Caliber/movement | 13 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 25 |
| Frequency | 28, 800 A/h |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 44 mm |
| Thickness | 15.65 mm |
| Water resistance | 20 ATM |
| Bezel material | Ceramic |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
| Bracelet material | Textile |
| Bracelet color | Blue |
| Lug width | 22 mmSize guide |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Steel |






Reviews
There are no reviews yet.